Cookies nám pomáhají poskytovat Vám naše služby. Využíváním těchto služeb souhlasíte s jejich použitím.

Základy první pomoci by měl znát každý člověk. Pro rodiče dětí to však platí dvojnásob. Každý rodič by měl znát postupy co a jak dělat, když se dítě zraní, je nemocné nebo dojde k nějaké nehodě.

Do mobilního telefonu doporučujeme stáhnout aplikaci Záchranka Tato mobilní aplikace má několik funkcí, je velmi přehledná a snadno se ovládá. První hlavní funkcí je Alarm. Stisknutím jediného tlačítka nejen, že přivoláte okamžitě záchrannou službu, ale navíc záchranářům odešlete vaši přesnou polohu, což velice usnadní a urychlí jejich příjezd. Vy díky tomu nemusíte operátorovi na telefonu sdělovat vaši polohu, ale tento čas využít k záchraně a péči o nemocného. Druhou funkcí je tzv. Lokátor. Díky němu zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete nejbližší lékařkou, zubní či lékárenskou pohotovost. Aplikace vám přehledně zobrazí bod zájmu a rovnou vás i naviguje na dané místo. V neposlední řadě je tu velmi důležitá funkce První pomoc. Aplikace vám poskytne velmi jednoduchý a interaktivní návod jak postupovat při nejrůznějších závažných situacích a to přehledně, krok za krokem.

Prostudujte si příručku První pomoc u dětí, kterou pro Český Červený Kříž výborně zpracoval Petr Srnský. Naleznete v ní základy první pomoci při úrazech i neúrazových naléhavých situacích jako jsou například různé křeče, mdloby nebo horečnaté stavy. Také se dočtete jak se podat první pomoc při život ohrožujících stavech, při otravách a dozvíte se například i jak postupovat při porodu mimo zdravotnické zařízení.

Český Červený Kříž vydal také skvělou příručku Základy první pomoci pro dospělé. Je výborně napsaná, přehledná a na konci si můžete udělat i malý test a vyzkoušet tak svoje znalosti. Za zmínku stojí i jejich aplikace První pomoc, která slouží jako příručka s radami první pomoci a postupy, jak se zachovat v různých dalších situacích od zlomenin, infarktu až po drobnosti jako je přisáté klíště. Součástí jsou také praktická doporučení co dělat například při živelných pohromách a další rady pro zajištění bezpečnosti svojí i vašich dětí.

Vyzkoušet si první pomoc v praxi umožňuje Český Červený Kříž také ve svých Kurzech poskytování první pomoci. Pořádá několik různých kurzů pro děti i pro dospělé a ceny pro veřejnost se pohybují maximálně v rozmezí 600Kč - 1100Kč. Cena se ale odvíjí od aktuálních podmínek, ve kterých kurz probíhá a některé kurzy jsou dokonce zdarma. Kdy se koná nejbližší kurz ve Vašem městě se dozvíte v Adresáři. V nabídce naleznete také delší a dražší kurzy, ty jsou ale určeny zdravotníkům a pedagogům.

Pro děti je tu také projekt Mladý zdravotník, který vysvětluje dětem základy první pomoci interaktivní a zábavnou formou. Děti se tu mimo jiné dozví o zdravotní prevenci, dále o tom, jak funguje lidské tělo, jak se chovat při mimořádných událostech a spoustě dalších zajímavostí. Své znalosti mohou zábavnou formou otestovat v interaktivním kvízu Zahraj si na záchranáře.

V případě, že byste si chtěli prostudovat také další kvalitní publikace, vydané pod záštitou ČČK, podívejte se na ně zde.